Objavljeno: 20.06.2022. | 1 minute čitanja
Jedan je od ključnih faktora kvaliteta Web stranice je i njena brzina, ali i vrlo bitan segment za njeno rangiranje, odnosno - SEO optimizaciju.
Istraživanja pokazuju da stranice koje se učitavaju
duže od 4 sekunde gube četvrtinu saobraćaja (ta brojka poraste na 38% u 5. sekundi). Obično taj isti prosečni posetilac, nakon što napusti Vašu web stranicu, u 90% slučajeva nastavlja da istražuje druge opcije i odlazi kod Vaše konkurencije.
Osim što stranice gube vredan saobraćaj, vreme učitavanja loše utiče na korisničko iskustvo. Stopa konverzija takođe pada kada vreme učitavanja raste, što osim na prihod utiče još i na plaćene kampanje kojima cena dodatno raste zbog lošijeg kvaliteta.
Kada smanjite vreme učitavanja Vaše web stranice sa, recimo, 8 sekundi na 2 sekunde, povećaćete broj
konverzija za 74%!
Brzinu svoje stranice možete testirati brzinu pomoću besplatnih alata poput
Google PageSpeed Insights. Svakako imajte na umu da Google toleriše do 2.5 sekunde učitavanja kako bi Vaša stranica prošla Google-ov test. Google-u je jako stalo do zadovoljstva svojih korisnika pa zato one stranice na kojima se posetioci više (duže) zadržavaju, nagrađuje većim rangom.
Osim Google PageSpeeda, brzinu možete proveriti i uz pomoć Pingdom i GTMetrix. Donosimo pet saveta kako možete ubrzati svoju stranicu i postići dobar rezultat na Google Speed testu.
Optimizacija fotografija
Stranici treba više vremena kako bi učitala fotografije i vizuale velikih dimenzija, stoga je potrebno optimizovati fotografije, odnosno - smanjiti im veličinu.
Fotografije možete kompresovati uz pomoć:
- Adobe Photoshop
- BIRME
- Kraken.io
- Bulk resize Photos
- Online Image Optimizer
- JPEG &PNG Stripper
- SuperGIF
Koristite li Wordpress, možete preuzeti i plugin koji će automatski optimizovati slike pri upload-u. Neki od plugin-a koje možete isprobati su:
- Compressor.io
- ShortPixel
- Imagify
- Optimole
- Imsanity
Bitno je znati da skoro sve slike mogu biti drastično smanjene uz neprimetan gubitak kvaliteta. Čak i ako Vam se postotak od 20% čini malo, samo se setite da je i to veliki korak za brzinu Vaše stranice.
Omogućite lazyload (lijeno učitavanje)
LazyLoad je postupak kod kog se učitavaju slike koje su vidljive u prozoru browser-a posetioca. Kada postilac scroll-uje niže po stranici ostale slike se učitavaju netom pre nego što postanu vidljive u prozoru. Pomoću lazy load-a korisnicima se učitava samo onaj sadržaj koji žele da vide, a povećava se brzina stranice u globalu.
Koristite učinkovit caching program
Caching je čuvanje podataka za ponovnu upotrebu. Kako bi se stranice brže učitavale, web browser-i čuvaju kopije stranica, a upravo caching može ubrzati vreme učitavanja Vaše web stranice.
U praksi to izgleda ovako. Kada korisnik koji je u jednom trenutku u prošlosti posetio Vašu stranicu, ponovno dođe na nju - browser mu pokazuje verziju web stranice koju je sačuvao, bez da opet mora kontaktirati server.
Kao i kod kompresije i optimizacije fotografija - i ovde Vam mogu pomoći plugin-ovi.
- WP Rocket
- WP Super Cache
- WP Fastest Cache
Postoji WP Fastest Cache koji je najjednostavniji i najefektivniji besplatni cache plugin. Njegove prednosti su:
Leverage browser caching – Čuva često korišćene datoteke u privremenu memoriju web pregledača za drastično ubrzanje učitavanja.
Enable compression – Smanjuje veličinu stranice do 70% kroz kompresiju datoteka kako bi se brže poslale korisniku.
OMGF (Optimize My Google Fonts)
Fontovi? Zar fontovi mogu uticati na brzinu moje web stranice? Odgovor je: nažalost, da.
U slučaju da koristite Google fontove - trebali biste imati na umu da oni usporavaju Vašu web stranicu jer browser mora da pokrene spoljašnje datoteke sa Google-a. Sa druge strane, sistemski fontovi već su ugrađeni u operativni sistem tako da se nema šta da učita.
Rešenje se krije u preuzimanju i aktiviranju OMGF plugina. OMGF ubrzava WordPress stranicu tako da potrebne fontove drži na sopstvenom serveru što smanjuje ukupan broj request-a.
Dobar server zlata vredi
Ako po prvi put pokrećete web stranicu, shared web hosting verovatno će Vam se činiti kao najisplativija opcija. Kada je shared web hosting u pitanju, morate biti svesni da će Vaša stranica biti smeštena na serveru sa mnogo drugih web stranica. To smanjuje cenu usluge, ali sa druge strane može negativno uticati na rad Vaše stranice. Korisnici koji imaju veće zahteve za serverskim resursima i web stranicu koja već ostvaruje prihode, trebalo bi da razmislite o VPS hostingu ili zakupu dedicated servera.
Brzina učitavanja web stranice vrlo je bitan činilac, iz više razloga, uveliko utiče na zadovoljstvo posetioca, potencijalnih budućih klijenata Vaše web stranice, ali i na SEO optimizaciju. Ako Vam treba pomoć prilikom optimizacije, obratite nam se.