. Na ovaj način održavaćete direktan kontakt sa svojim pratiocima i potencijalnim kupcima, ali i povećati šanse za ostvarivanje dodatnih interakcija. Korisnici će se lakše odlučiti na ostavljanje komentara ispod objave ako nisu prvi koji to moraju napraviti, tj. ako dobiju dojam da Vam je stalo do ostvarivanja interakcije.
s obzirom na “relativno hronološki” način prikazivanja sadržaja. Ako imate otvoren poslovni profil, do informacije o vremenu najveće aktivnosti pratioca možete doći klikom na insights na stranici Vašeg profila, potom na total followers. Tu će Vas dočekati informacija o Vašim pratiocima, poput trendova rasta baze pratioca, njihovih demografskih i geografskih obeležja, ali i detalja o prosečnoj aktivnosti na aplikaciji po danima i satima.
Prema informacijama o pratiocima ovog profila, pratioci su ponedeljkom u proseku najaktivniji oko 18h, kada aplikaciju koristi 741 korisnik, iako njihova aktivnost ne varira značajno između 15 h i 21 h. Skladno ovim informacijama, idealno vreme za objavljivanje ponedeljkom bilo bi oko 18 h.
9. Algoritam ne preferira video u odnosu na fotografije
Još jedan od već ustaljenih mitova je onaj da Instagram bolje rangira video objave na feed-u u odnosu na fotografije ili vizuale, ali potvrđeno je da to nije tako. Važno je spomenuti kako korisnici u proseku provode više vremena gledajući video nego fotografiju, a vreme provedeno na jednoj objavi je jedan od faktora koji utiču na rangiranje sadržaja. Zato možemo zaključiti da iako algoritam inicijalno ne pravi razliku između različitih oblika objava, oni ipak mogu igrati ulogu u uspešnosti sadržaja.
10. Botovi ne funkcionišu
Šta su botovi? Radi se o softverima koji automatizuju interakciju na Instagramu, pa mogu automatski lajkovati i komentarisati objave, slati direktne poruke i pratiti nove profile.
Zahvaljujući veštačkoj inteligenciji Instagram-ovog algoritma, “
lažne” interakcije ostvarene od strane botova su prepoznate i rangirane skladno definisanim pravilima. Drugim rečima, vrlo je teško prevariti sistem, bez obzira koliko truda ili sredstava uložite u to.
U Q&A seriji priča na službenom Instagram profilu objavljeno je kako je autentičan i transparentan način korišćenja aplikacije najbolji za ostvarivanje održivog angažmana s pratiocima.
Ako želite da poboljšate svoje rangiranje na algoritmu, najvažnije je da redovno objavljujete sadržaj, podstičete interakciju pratioca i održavate direktan kontakt sa njima odgovaranjem na komentare i direktne poruke.
Vođenje poslovnog Instagram profila puno je više od objavljivanja slika i kratkog propratnog teksta. Ova društvena mreža, koju koristi čak 56% Srba, ima brojne posebnosti kojima se potrebno prilagoditi kako bi Vaš sadržaj ostvarivao dobre rezultate i kako biste pretvorili svoje pratioce u kupce. Jedna od ovih posebnosti je i algoritam koji pomoću veštačke inteligencije odlučuje kome će se i kada prikazati Vaš sadržaj.
Možemo zaključiti kako je za dobre rezultate potrebno zadovoljiti puno faktora, kao što su redovno objavljivanje kvalitetnog, raznovrsnog i zanimljivog sadržaja u pravo vreme, održavanje interakcije sa pratiocima, ali i osiguravanje dodatnog rasta strateški osmišljenim i postavljenim Instagram oglasima. Kada se sve to uzme u obzir, radi se o prilično kompleksnom poslu. Za najkvalitetnije i najbrže rezultate najbolje se obratiti stručnjacima. Naš tim u Arboni ima dugogodišnje iskustvo u vođenju poslovnih Instagram profila i redovno prati poslednje novosti o načinu funkcionisanja ove društvene mreže. Slobodno nam se obratite za pomoć i individualni savet o vođenju Instagram naloga za Vašu kompaniju.