Česta pitanja

Šta je knowledge graph?
Knowledge graph je način organizovanja i povezivanja informacija tako da ih računari mogu razumeti i obrađivati. Često se koriste u veštačkoj inteligenciji i prirodnom jeziku obrade kako bi pomogli računarima da razumeju i tumače ljudski jezik. Saznajte više
Šta je Campaign URL Builder?
 je jednostavan za korišćenje i besplatan Google-ov alat za izgradnju URL-ova koje možete pratiti i tako znati odakle su korisnici došli na Vašu web stranicu. URL kreiran kroz Campaign URL Builder omogućuje praćenje uspešnosti prilagođenih marketinških kampanja.

Takav prilagođeni URL sadrži dodatne informacije koje se prosleđuju u Google Analytics nalog. Radi se o parametrima (UTM) pomoću kojih se onda prati online saobraćaj. Mogućnost praćenja izvora saobraćaja na web-u je bitna komponenta, a jednostavna implementacija.

Campaign URL Builder Vam omogućuje dodavanje max 5 parametara koji će sažeto označiti mesta sa kojih dolazi saobraćaj na web:
  • utm_source
  • utm_medium
  • utm_name
  • utm_term
  • utm_content
  
Izvor, mediji i ime su tri obvezna parametra. Izvor... Saznajte više
Google Analytics e-Commerce

U današnje vreme možete dobiti podatke i stvoriti izveštaje o gotovo svemu što postoji. Na kraju dana ipak, postoji samo jedna platforma koja se ističe iznad ostalih - 

Analizirajući ispravne podatke možete dobiti detaljne informacije o svojoj web stranici kao i određene preporuke šta je potrebno ispraviti.

Google Analytics e-Commerce svakako je izvrstan alat za sve vlasnike web shop prodaje.
E-Commerce je deo Google Analytics-a koji služi za prikupljanje i analiziranje podataka o kupovinama.
Analiza podataka o online poslovanju ključna je ako želite pratiti, meriti i optimizovati web shop.

Daje informacije na osnovu kojih možete donositi visoko informisane odluke na temelju konkretnih podataka. Ipak, kako... Saznajte više
Šta je SERP?
SERP (Search Engine Results per Page) su popisi stranica koje vidite kad god upišete upit u pretraživač. Odnosno, SERP je sve ono što možemo dobiti kao rezultat pretraživanja određenog pojma u okviru pretraživača. Pored organskih rezultata, pretraživači korisniku predlažu i plaćene oglase koji su povezani za taj određeni pojam koji se traži.

 

... Saznajte više
Kako koristiti Analytics filtere?
Google Analytics nudi Vam veliki izbor filtera koji Vam omogućavaju jednostavniju analizu podataka i pisanje izveštaja. Filteri se mogu koristiti za uključivanje podskupova prometa, za isključivanje neželjenih podataka ili za pretraživanje i zamenu željenih dijelova informacija. Takođe, pomoću filtera možete izuzeti promet sa određenih IP adresa, usredsrediti se na određenu poddomenu ili direktoriji te dinamičke URL-ove pretvoriti u čitljive redove teksta.


Kako bi koristili i upravljali Analytics filterima potrebno Vam je dopuštenje za uređivanje na nivou računa. Da biste izradili filtere na nivou računa:
 
  • Prijavite se na svoj Analytics račun.
  • Odaberite karticu Administrator i pređite na račun na kojem želite da izradite filtar
  • U... Saznajte više
Liste posetioca za remarketing u Google Analyticsima
Google Analytics nudi mogućnost kreiranja popisa korisnika koji su napravili određeni tok akcija na vašem sajtu. Dinamički remarketing omogućava prikazivanje oglasa onim  Tako možete prethodnim posetiocima servirati oglase proizvoda ili usluga koje ih zanimaju i koje su kliktali.



Ovo je sažetak najbitnijih karakteristka listi posetioca za dinamički remarketing koje omogućuje Google Analytics. Ako ste hteli brzo i jednostavno objašnjenje ili ste tražili definiciju koju ćete koristiti u svom izlaganju, to će biti dovoljno. 

Za sve vas koji želite da razumete kako stvarno funkcionira proces kreiranja listi, kakve one mogu biti i saznati korisne savete, nastavite čitati. 

Google Analytics je moćan alat koji beleži... Saznajte više
Šta je Google Analytics IQ sertifikat i kako ga dobiti?
Google IQ sertifikat (Individual Qualification) je sertifikat kojeg izdaje Google, a koji je dokaz znanja iz Google Analyticsa. Položiti ga može svaka osoba koja je već položila ocenjivanje iz Google Analyticsa, a s njime se potvrđuje da korisnici učinkovito upotrebljavaju Google Analytics u svojim organizacijama, ali i da pomažu drugima u radi sa tim alatom.

KAKO POLOŽITI GOOGLE ANALYTICS IQ SERTIFIKAT

Google Analytics IQ sertifikat je besplatan pod Googlevim Parnters programom. Kako bi ga položili pratite sledeće korake:
 
  • Posetite sajt https://www.google.com/partners 
  • Kliknite na Join Google Partners na vrhu navigacije
  • Kliknite na dugme Join Now pod sekcijom Earn your Google Partner badge
  • Pratite upute i prijavite... Saznajte više
Šta je gore od duplog sadržaja?
Znate Googleov algoritam koji je zadužen za rangiranje rezultata pretraživanja? Sustavi rangiranja sastoje se od niza algoritama koji analiziraju postavljeni upit i onda određuju koje informacije će prikazati kao rezultat.

na podstranicama istog weba je nešto što zahteva intervenciju, ali dupli sadržaj na različitim web sajtovima može biti još veći problem.

Dupli sadržaj Google ne voli. Kada crawlanjem dođete do rezultata, dobit ćete sve potrebne podatke o dupliciranom sadržaju na svom web sajtu

Kada radite sa istim ili sličnim sadržajem na stranici svakako koristite canonical oznake kojima govorite Google-u koju verziju stranice treba prikazivati u rezultatima pretraživanja.

Google ne zna da ste možda vi... Saznajte više
Utiču li društvene mreže na ranking stranice?
danas su jedan od najjačih komunikacijskih kanala. Može se reći da svaka stranica već sada ima link na bar jednoj društvenoj mreži, ali sve više stranica sudionici su sve većeg broja društvenih mreža (Facebook, Instagram, LinkedIn, Twitter, itd).

Postavlja se pitanje , odnosno na rangiranje u rezultatima pretraživanja? Odgovor je jednostavan - DA, ali ne na način kako ste to odmah možda pomislili.

2016. godine potvrdilo se da društvene mreže da direktno poveća rangiranje stranice.

Linkovi su temelj svih SEO rezultata. Korelacija između društvenih mreža i rangiranja na Google-u je izuzetno visoka. To znači da stranice koje imaju dobro posložene društvene mreže u... Saznajte više
Pogrešno shvaćeni merni podaci: novi u odnosu na ponovne posetioceNova kategorija
U Google Analyticsu novi posetioci(new visitors) su oni korisnici koji po prvi puta posećuju vaše web mesto na određenom uređaju. Ponovni posetioci(returning visitors) su već pre posetili vaše web mesto i vraćaju se po još! Kako bi dobili korisne informacije moramo da znamo i da interpretiramo podatke.
 
Zašto je zbroj novih i ponovnih posetioca veći od ukupnog broja korisnika? Kako je moguće da imamo više novih korisnika (new users) od novih posetioca(new visitor). Ovde ćemo da odgovorimo na najčešće zbunjujuće situacije kada gledamo podatke o samoj publici.


 


Često se dogodi da web mesta imaju više novih posetioca i manje ponovnih posetioca.... Saznajte više
Šta je Campaign URL Builder ili kako da pratite promet sa određenih linkova
Google Campaign URL Builder je jednostavan, besplatan i brz alat za izgradnju URL-ova koji omogućuje praćenje uspešnosti prilagođenih marketinških kampanja. Takav prilagođeni URL sadrži dodatne informacije koje se prosleđuju u Google Analytics račun. Radi se o parametrima (UTM) pomoću kojih pratimo online promet.
Zamislite da ste upravo pokrenuli marketinšku kampanju. Poslali ste newsletter, podijelili akciju na društvenim mrežama, a kako bi povećali doseg do korisnika, uložili ste i u Google Ads oglase. 

Kampanja se pokazala velikim uspehom, dobijate mnogo novih klijenata i sve je odlično! Ali problem je u tome što nemate pojma zašto se kampanja pokazala tako uspešnom.

Jesu li to bili... Saznajte više
Šta je Google Analytics IQ certifikat i kako da ga dobijete?
Google IQ sertifikat (Individual Qualification) je sertifikat kojeg izdaje Google, a koji je dokaz znanja iz Google Analyticsa. Može ga položiti svako koja je već položilo ocenjivanje iz Google Analyticsa, a sa njim se potvrđuje da korisnici učinkovito upotrebljavaju Google Analytics u svojim organizacijama, ali i da pomažu drugima sa tim alatom.

Google Analytics IQ sertifikat je besplatan pod Googlevim Parnters programom. Kako bi ga položili pratite sledeće korake:
 
  • Posetite sajt
  • Kliknite na Join Google Partners na vrhu navigacije
  • Kliknite na dugme Join Now pod sekcijom Earn your Google Partner badge
  • Pratite upute i prijavite se sa svojim Google Accountom
  • Nakon što ste se... Saznajte više
Šta je spam promet i kako ga filtrirati u Google Analyticsu?
Spam web stranice predstavljaju lažan referral promet u Google Analytics podacima. Njihov je cilj prevariti Analytics administratora da poseti spam web nakon čega ga se najčešće redirekta na web shop ili malware web. Takvi spam sajtovi mogu imati značajan uticaj ne celokupne podatke u Analyticsu, posebno za mala preduzeća sa malo web prometa.

U ovom kratkom postu ćemo pokazati kako filtrirati spam promet u Google Analyticsu te eliminirati njihov uticaj na relevantne metrike.



  1. Navigirajte na Referrrals report u vašem Google Analytics Viewu.
  2. Promenite razdoblje reporta na poslednja 2 meseca.
  3. Silazno sortirajte report prema bounce rateu.
  4. Potražite referrerse sa 100% ili 0% bounce rateom i... Saznajte više
Zašto postoji razlika u Analytics ciljevima i Facebook konverzijama?
Razlike u rezultatima Analytics ciljeva i Facebook konverzija postoje zbog toga što Facebookov Ad Manager/Pixel i Google Analytics koriste dve različite metode za sakupljanje podataka. Google, za razliku od Facebooka prati samo konverzije koje su se dogodile odmah nakon klika na oglas. Takođe, Facebook i Google imaju različite atribucijske modele.


Upravo su drugačiji načini praćenja konverzija glavni razlog zašto se razlikuju rezultati Google Analyticsa i Facebooka.
 
Facebook prati neizravne "nelinearne" konverzije. Pojednostavljeno, ako korisnik klikne na Facebook oglas, pogleda web te ga napusti, a onda se sledeći dan vrati na web te izvrši kupovina, Facebook tu konverziju pripisuje Facebooku.
 
Google, sa druge... Saznajte više
Šta je Google Tag Manager
Google Tag Manager (GTM) je user-friendly rešenje za upravljanje oznakama (tagovima), ili snippetima JavaScripta koji šalju informacije trećim stranama. On omogućuje brzo i jednostavno ažuriranje oznaka i isečaka koda na vašem sajtu ili mobilnoj aplikaciji koji su namijenjeni analizi prometa i optimizaciji oglašavanja.


Oznaka ili tag je isečak koda koji šalje podatke trećoj strani, na primer Google Analyticsu, Google AdWordsu, Twitteru, Facebooku i drugima.
 
Kako bi lakše implementirali oznaku na vašem sajtu, Google je predstavio svoj Tag Manager. Njime ne trebate tačno da unesete isečke koda u datoteku na web lokaciji, već umesto toga možete da navedete koje oznake želite da... Saznajte više
Kako nekome da date pristup u Analytics sajta
Nivo na koji dodajete korisnike određuje početni pristup tog korisnika, a njih možete dodati na nivo računa, entiteta ili vlasničkog pregleda. Takođe, možete dodati koliko god korisnika želite. Kako bi nekome dali pristup u Analytics sajta pratite sledeće korake: 
 
  • Prijavite se u Analytics račun.
  • Odaberite ikonu Administrator i odaberite željeni račun, entitet ili vlasnički pregled.
  • U stupcu “Račun, entitet ili vlasnički pregled” (ovisno o tome na kom nivou želite dodati korisnika) kliknite “Upravljanje korisnicima”.
  • Pod stavkom “Dodaj dopuštenja za “ unesite e-mail adresu Google računa korisnika kojem dajete pristup.
  • Odaberite željena dopuštenja.
  • Odaberite “Obaveštenja ovog korisnika e-porukom” kako bi zaprimio obaveštenje da mu je odobren pristup Analytics... Saznajte više
Koja je razlika između Analytics sesije i page view-a?
Google Analytics ne računa sesije i page views na isti način. Zbog toga se broj sesija  razlikuje od broja page view-a. Sesija ili popularno nazivana “poseta”, označava skup interacija koje se odvijaju na web-lokaciji unutar zadanog vremenskog okvira, dakle ona se povećava na prvom učitavanju same sesije bez obzira na vrstu učitavanju. Page view povećava se na prvom učitavanju prikaza sajta ili ekrana sajta u pretraživaču a označava ukupan broj pregledanih stranica, uključujući i ponavljajuće poglede na jednoj stranici. Dakle, ovo je jedan od razloga zbog čega dolazi do razlike između sesije i page view-a. Takođe, do nepodudaranja dolazi kada... Saznajte više
Šta je Analytics stopa napuštanja?
Analytics stopa napuštanja ili bounce rate je napuštanje stranice vašeg sajta od strane korisnika. Dakle, korisnik koji dođe na vaš sajt i odmah je napusti, a da pogleda bilo koju drugu stranicu, često iz razloga koji uključuju nerelevantan sadržaj, nekvalitetan sadržaj ili nekvalitetan sajt.



Za neke sajtove stopa napuštanja je često normalan faktor, ali ukoliko je cilj vašeg sajta da korisnici posete i ostale podstranice tada bi trebali težiti što manjoj stopi napuštanja, odnosno bounce rateu.

Takođe, bilo bi dobro istražiti koje stranice imaju najveći bounce rate i pokušati da utvrdite i razlog napuštanja. Proverite i da li su oglasi putem kojih... Saznajte više
Šta su Google Analytics izveštaji i kako ih koristiti?
Google Analytics izveštaji pomažu Vam pri analizi podataka kako bi utvrdili napredak sajta. Osim toga, izveštaji  Vam pomažu pri analiziranju podataka. Na raspolaganju Vam stoji veliki izbor izveštaja, ali preporuča se korišćenje prilagođenih izveštaja. Te izveštaje kreirate sami, birate dimenzije i merne podatke te odlučujete kako će se prikazivati. Kako bi koristili Analytics izveštaje:
 
  • Prijavite se na Analytic račun.
  • Odaberite karticu Prilagođavanje pri vrhu leve strane bilo koje stranice u Analyticsu.
  • Kliknite na +Novo prilagođeno izvješće pri vrhu tablice. Ukoliko ne vidite navedenu opciju, odaberite Pregled u levom navigacijskom oknu.
  • Unesite Naslov izvešća.
  • Odaberite tip izvešća. Nudi vam se istraživanje, jednostavna tablica ili prikaz maske.
  • Odaberite... Saznajte više
Šta su Analytics ciljevi i zašto su važni
Uopšteno, ciljevi pokazuju koliko uspešno je neka radnja izvršena, a oni predstavljaju temeljnu komponentu bilo kojeg plana za merenje digitalne analitike. Isto tako, Analytics ciljevi mere uspešnost web-lokacije ili aplikacije u ispunjavanju postavljenih aktivnosti. Ti ciljevi predstavljaju završnu aktivnost koja se naziva konverzija, a one su od velike važnosti za uspešnost firme..




Analytics ciljevi uključuju izvršavanje kupovine, dovršavanje nivoa igre ili slanje obrasca za podatke za kontaktiranje firme. Ako posetilac vaše web-lokacije ili korisnik vaše aplikacije izvrši radnju koja je postavljena kao cilj, Analytics to beži kao konverziju. 
Analytics ciljevi veoma su važni jer pružaju ključne informacije kao što su broj konverzija... Saznajte više
Šta je Google Analytics ecommerce?
Pomoću Google Analytics Ecommerca pristupite svim statistički podacima koji jasno prikazuju ponašanje kupaca i njihove transakcije na Vašem sajtu. Alat Vam omogućuje detaljno praćenje postojećih i potencijalnih kupaca. Dakle, možete da proverite koje su proizvode kupci gledali i koliko puta, gde su ih gledali, kada su ih dodali u korpu, koje proizvode najviše kupuju i slično. Na taj način možete da saznate gde su se kupci izgubili ili napustili kupovinu.

Pomoću ovih podataka možete da pratite trendove, teda dođete do kvalitetnih i brzih odluka što će rezultirati rastom konverzija i prihoda. Za implementaciju Google Analytics Ecommerca potrebno je znanje stručne osobe... Saznajte više
Kako da vidim ko mi gleda sajt
Ako vas zanima detaljniji "promet" na vašem sajtu, najbolji način za analizu vaših posetioca je korišćenje Google Analyticsa. Google Analytics je jedan od alata koji će besplatno, a verodostojno prikazati statističke rezultate vezane za posetu vašeg sajta te će vam dati uvid u podatke o posetiocima vašeg sajta.

Da bi saznali ko posjećuje vaš sajt, prvenstveno morate da se ulogujete u Google Analytics, zatim pod Audience tabom odaberete Technology, a nakon toga odabrate Network. Po defaultu, prikazaće vam se dimenzija Service Provider, a ukoliko preduzeće koristi svoju mrežu ,biće vidljivo na listi.

Ovaj proces vrlo je jednostavan, ali, time ćete da dobijete... Saznajte više
Šta je to A/B testiranje?

 je metoda koja se koristi kako bi se proverilo da li određena promena na web stranici može da pozitivno utiče na konverzije. A/B test je suočavanje dve opcije (A i B) između kojih ne možete da se odlučite. Test između opcija A i B za vas će odraditi korisnici/klijenti pa ćete dobiti odgovor koja je od njih bolja, privlačnija tj. koja generiše bolji korisnički angažman.

Primer A/B testiranja je email newsletter i upotreba gotovog email marketing alata MailChimp.

... Saznajte više
Arbona logo

Standard članstvo Arbona Cluba je besplatno. Prijavite se za dodatan sadržaja o digitalnom marketingu.

Niste registrirani? Popunite podatke za prijavu u Standard članstvo Arbona Cluba.

Arbona logo

Registracija korisnika

Arbona logo

Zahvaljujemo na prijavi i registraciji.

Sada ste član Standard Arbona cluba.

Uživajte u našem sadržaju te nas za dodatna pitanja kontaktirajte.

Kontakt podatke pronađite u podnožju naše stranice.

Šta je White Hat SEO?
White Hat SEO se odnosi na korišćenje etičkih i legitimnih tehnika za optimizaciju rangiranja web stranice na stranicama s rezultatima pretrage (SERP). Ove tehnike su u skladu sa smernicama pretraživača i usmerene su na stvaranje visokokvalitetnog, relevantnog sadržaja. Saznajte više
Šta je keyword stuffing?
Keyword stuffing je praksa uključivanja prekomernog broja ključnih reči u sadržaj web-mesta ili web-stranice, u pokušaju manipulisanja rangom web-lokacije u rezultatima pretrage. 

To se obično radi ponavljanjem iste ključne reči ili izraza više puta u tekstu, često na neprirodan ili irelevantan način. Pretraživači gledaju na gomilanje ključnih reči kao na oblik neželjene pošte i mogu da kazne ili deindeksiraju web lokaciju koje se bavi ovom praksom. Kao najbolja praksa, preporučuje se korišćenje ključnih reči na prirodan, relevantan način koji je koristan za korisničko iskustvo.... Saznajte više
Šta je Black Hat SEO?
Black Hat SEO definišemo kao neodobrenu ili neetičku tehniku koja se koristi za poboljšanje rangiranja web stranice u pretragama. Saznajte više
Šta su metapodaci?
Metapodaci ili metadata su podaci koji opisuju druge podatke. Konkretnije, to su informacije i specifični detalji koji opisuju sadržaj, materijale i podatke. Na primer, to mogu biti naslovi, opisi, alternativni opisi fotografija, slika i grafika kao i ceo niz drugih podataka.

Metapodaci su važni za optimizaciju web-a za pretraživače, odnosno za SEO. U kombinaciji sa drugim činiocima, pretraživači koriste metapodatke kako bi shvatili šta se nalazi na nekom web-u i procenili koliko je taj sadržaj relevantan za neko pretraživanje.... Saznajte više
Mogu li se promeniti izveštaji u Google Search Console-i?
Odgovor je !

Google je ažurirao mnoge  unutar  kako bi tako obuhvatili manji broj stranica i time postigli što bolje performanse u Search Console. Izveštaji na koje su uticali uključuju AMP, izveštaje za mobilnu upotrebu, brzinu, kao i sve ostale izveštaje o rezultatima.

Šta se promenilo? Google je na taj način omogućio bolje iskustvo pretraživanja Google Search Console pa se neki od izveštaja sada pojavljuju i na manjem broju stranica. Google sada pregleda manje Vaših stranica.

Google je naveo da se promena dogodila samo kod izveštaja i da ta promena na rezultate pretraživanja. Zbog toga ćete možda primetiti smanjenje broja stavki i stranica praćenih u tim izveštajima.

Ako primetite promene u... Saznajte više
Koje su dve najčešće SEO i content greške domaćih web shop-ova?
Prva i najčešća greška je  Većina domaćih poslodavaca je nova u području web shop-ova i ima samo jednu osobu (ili su to oni sami) na poziciji voditelja koja brine o web shop-u i njegovom radu.

Osoba zadužena za rad web shop-a često nema vremena da istražuje sadržaj i piše detaljno opise svakog proizvoda i kategorije proizvoda. Upravo zbog toga, potrebno je napraviti 

Šta to znači?

Ako je očigledna razlika u prodaji proizvoda potrebno je popularnije i traženije proizvode postaviti na vrh i za njih ispisati odličan opis. Uvek se treba voditi izrekom: “Bolje ikakav sadržaj nego nikakav” što dovodi do zaključka da bolje... Saznajte više
Šta je organski domet?
Organski domet predstavlja broj korisnika koji su videli, odnosno posetili Vašu web stranicu ili objavu na društvenim mrežama, bez ulaganja novca u promovisanje. Na društvenim mrežama, on zapravo dolazi od nepromovisanih objava, koje su ujedno i najčešće korišćeni oblik aktivnosti.

Suprotan organskom dometu bi bio plaćeni domet, koji dolazi od plaćenih oglasa i kampanja, odnosno promovisanja objava na društvenim mrežama. ... Saznajte više
Šta je alt tekst?
Alternativni ili Alt tekst fotke je tekstualni atribut fotografije kojim se opisuje njen sadržaj, a time web pretraživačima pomažemo da objasnimo šta se nalazi na fotografiji. 

Njegova primarna funkcija je pomoć slabovidnim i slepim osobama. Čitač ekrana pročitaće upravo taj tekst i tako će korisniku biti jasnije šta fotografija predstavlja kao i šta se na njoj nalazi. Za manje važne fotografije koje su u svrsi estetike stranice, alt text nije potreban, pa će ih čitač zaslona jednostavno preskočiti.

Osim za pomoć slabovidnim osobama Alt text se koristi i kod osoba koje su, iz bilo kog razloga, onemogućili prikazivanje fotografije u svojim web browser-ima. 

Pravilo... Saznajte više
Utiču li društvene mreže na ranking stranice?
 danas su jedan od najjačih komunikacionih kanala. Može se reći da svaka stranica već sada ima link na barem jednoj društvenoj mreži, ali sve više stranica ima sve veći broja društvenih mreža (Facebook, Instagram, LinkedIn, Twitter, itd).

Postavlja se pitanje  odnosno na rangiranje u rezultatima pretrage? Odgovor je jednostavan - DA, ali ne na način kako ste to odmah možda pomislili.

2016. godine potvrdilo se da Google  društvene mreže da direktno poveća rangiranje stranice.

Linkovi su temelj svih SEO rezultata. Korelacija između društvenih mreža i rangiranja na Google-u je izuzetno visoka. To znači da stranice koje imaju dobro složene društvene mreže u većini slučajeva nalaze se na... Saznajte više
Koje opcije optimizovati na checkout obrascu kako bi se povećala web shop prodaja?
Svaki web shop ima za cilj što više svojih posetioca pretvoriti u svoje kupce. Međutim, ponekad nudeći previše mogućnosti ili tražeći previše podataka može rezultirati smanjenjem broja konverzija.

Checkout obrazac obično se sastoji od nekoliko koraka i završna je faza u procesu kupovine. Važno je da bude jednostavan, jasan i da izgleda sigurno.

Kako bi se smanjio broj odustajanja korisnika na ovom koraku, preporučuje se da u skladu sa najboljim UX praksama:
  • podeliti obrazac na više koraka s obzirom da je predugačak
  • mogućnost prijave / registracije / kupovine kao gost
  • ne vraćati korisnika na prethodne korake
  • optimizovati obrasce
  • dodati pojedinosti o porudžbini
  • izmeniti tekst CTA button-a
  
  

  
Podeliti obrazac na... Saznajte više
Kako do visoke pozicije SERP-a za brendirane ključne reči?
Ključne reči, odnosno brendirane ključne reči su jedna reč ili fraza kojom želimo da nas neko, kada postavi određeni upit, pronađe u rezultatima pretraživanja, pogotovo u slučajevima kada se na našoj stranici nalazi upravo odgovor na postavljeni upit.

Može se reći da su ključne reči  koja povezuje korisnika i sadržaj i uz njihovu pomoć povećaćete broj prikazivanja svoje stranice u rezultatima pretrage.

Ono što je važno svakako je istaknuti važnost korišćenja ključnih reči u 
  • naslovnim oznakama,
  • meta opisima,
  • URL-ovima,
  • H naslovima,
  • ALT tagovima,
  • samom sadržaju na web stranici.

Dakle, ako naslovna strana Vašeg weba nije među prvim rezultatima pretraživanja za brend ključnu reč, postoji mogućnost da Google neku drugu stranicu smatra relevantnijom... Saznajte više
Šta sve treba da sadrži dobra landing stranica?
Znamo šta je landing stranica, međutim znamo li šta ona treba da sadrži kako bi posetioci stranice ostvarili ono zbog čega su došli na stranicu?

  •  - treba da bude označen H1 oznakom i u njega uključite ključnu reč koja je za Vas od bitnog značaja za tu stranicu. Na primer, pravite landing stranicu za preuzimanje kataloga, H1 naslovu bi mogao da bude “Novi katalog cipela jesen/zima”. H1 naslov treba da bude pozicioniran u above-the-fold delu stranice pa je poželjno da se nalazi što više na samoj stranici kako bi korisnicima odmah bilo jasna osnovna tematika stranice.
  •  - u ulozi je podrške glavnom naslovu. On dodatno... Saznajte više
Šta predstavlja broken links ili “pucanje linkova”?
Neispravni linkovi (broken links) su linkovi koji ne rade pri čemu se stranice ne prikazuju ispravno korisnicima. Nekoliko je mogućih razloga zašto neki link ne radi, a to su:
  • web stranica nije dostupna
  • web stranica je premeštena na drugu URL adresu bez dodavanja preusmerenja
  • promenena je cela struktura URL adrese
Ako pristupite linku koji nije ispravan, možete videti grešku 404 ili poruku koja objašnjava da tražena web stranica nije dostupna. Radi poboljšanja korisničkog iskustva, poželjno je kreirati custom 404 stranicu koja će korisnicima jasno dati do znanja da se radi o stranici koju nije moguće prikazati, ali isto tako i ponuditi dodatne opcije poput odlaska na... Saznajte više
Google savet o starom sadržaju: ukloniti, ažurirati, postaviti “noindex” ili ga jednostavno ostaviti takav kakav jeste?
Znamo da želite i zato je odgovor na postavljeno pitanje još teži. On glasi - zavisi šta želite. Možete postojeće ili jednostavno i dopustiti Google-u da pretražuje postojeći sadržaj i na temelju njega i dalje održi poziciju. Ali, šta bi zapravo trebalo učiniti?
 
U slučaju da je starija, web stranica sadrži veliki broj stranica sa različitim sadržajem čije ključne reči imaju brojnu istoriju pretraživanja i dobre pozicije, Google-a i SEO-a. Tada ne biste želeli da stranica koja ima takav relevantan sadržaj nestane iz rezultata pretrage. Izmena postojećeg sadržaja koji i dalje uprkos starosti generiše veliki broj poseta ne bi... Saznajte više
Šta su povratne veze, popularnog naziva “backlinks”?
Povratne veze ili backlinkovi (poznati su i kao "ulazne veze", "dolazne veze" ili "jednosmerne veze"), a predstavljaju linkove sa jedne web stranice na drugu web stranicu.

Već smo pisali o tome koliko SEO linkbuilding utiče na pozicije i zašto Google i drugi glavni pretraživači razmatraju povratne veze kao pozitivne "glasove" za određenu stranicu. Stranice sa velikim brojem povratnih veza svakako su bolje rangirane u rezultatima pretrage od onih koje nemaju backlinkova.



Odgovor je jednostavan. Zato što govore kako je sadržaj na stranici prema kom pokazuju vredan, verodostojan i koristan. Što više backlink-ova imate, stranica će se bolje rangirati na Google-u.

Google neprestano pravi promene u... Saznajte više
Šta je SEMrush?

 je alat koji se koristi uglavnom prilikom SEO optimizacije za bolje rangiranje stranica u organskim rezultatima pretrage.

SEMrush kombinuje podatke i strategiju u jednom alatu dajući put ka najboljem plasmanu Vaše web stranice.

 

Funkcije SEMrush alata


SEMrush sadrži više od 40+ alata i izveštaja koji Vam mogu pomoći prilikom pronalaženja najboljih rešenja za sve digitalne marketinške izazove.
 

Područja u kojima se može iskoristiti SEMrush svakako su:

  • SEO optimizacija
  • Content Marketing
  • Istraživanje tržišta
  • Oglašavanje
  • Upravljanje društvenim mrežama

Prednosti korišćenja SEMrush alata

Interaktivni korisnički interfejs objedinjuje najpotrebnije alate za SEO optimizaciju:
  • tehnički audit stranice,
  • praćenje pozicija ključnih reči,
  • analiza sadržaja,
  • analiza backlink-ova i
  • link building.
Alat nudi opsežan uvid u Onsite i Offsite SEO elemente. Posebno je popularan zbog ugrađenih alata... Saznajte više
Zašto se web stranica ne prikazuje na Google-u?
Ako se Vaša web stranica ne pojavljuje u Google rezultatima,  za početak napravite još jednu proveru upisivanjem site: pretrage u pretraživaču, na primer “site:arbona.rs”. Ako rezultata još uvek nema, postoji nekoliko osnovnih razloga za to: 
 
  • Web stranica je nova. Google-u je potrebno nekoliko dana (ponekad čak i nedelja) da indeksira novu web stranicu. Postavite Google Search Console i zatražite indeksiranje putem Google-a. 
  • Podešavanja web stranice blokiraju proces indeksiranja.
  • Redak (ali moguć) slučaj je kazna od strane Google-a zbog kršenja Google Webmaster Guidelinesa. 

Za više informacija o problemima sa indeksiranjem i pozicioniranjem web stranica kliknite na naš .
... Saznajte više
Zašto je važno imati blog na web stranici?
Iako pisanje bloga traži nešto truda i vremena, to je jedan od važnih aspekata content marketinga. Nekoliko osnovnih razloga zašto svaka kompanija treba redovno objavljivati kvalitetne blog postove na svojoj stranici su: 
  • Veliki , zbog mogućnosti implementacije ključnih reči, meta naslova, meta opisa i slično
  • Ciljne grupe dobijaju koristan sadržaj i redovno održavaju  
  •  i ekspertize
  •  i pouzdanosti brenda, kao posledica prethodne tačke
  •  sopstvenih proizvoda ili usluga (iako primarni fokus nikada ne bi trebao da bude isključivo na tome)
... Saznajte više
Šta je 404 greška u indeksiranju i kako je izbeći

Greška 404 ili 404 error - , najčešća je greška koja se događa tokom indeksiranja stranica. 404 error zapravo je kojeg web server javlja prilikom pristupa određenom web. To je znak da korisnik ili je u preglednik (browser),

Ne znamo za vas, ali nama se u uredu barem jednom tjedno dogodi da naletimo na grešno indeksiranu stranicu, tj. na ovaj famozni 404 broj kojeg se svi u online poslovanju boje. Naime zbog ove sitne greške često pate , dok normalnim korisnicima ova serverska greška ništa ne znači. Ali zašto se uopće pojavljuje?


Jedan od najčešćih razloga zašto smo svi barem... Saznajte više

Koja je cena SEO optimizacije?
Svaka SEO optimizacija web sajta je specifična i svaka se radi na drugačiji način, pa je prema tome teško unapred odrediti SEO cenu. Ali, uz pomoć kratke analize klijentu se može preporučiti određeni SEO paket usluga, a zavisno od toga šta paket sadrži i koliko će vremena biti potrebno da se kvalitetno odradi optimizacija stranice, unapred je definisana cena. Je li SEO optimizacija uspješna vidi se iz rezultata tek za nekoliko nedelja ili čak meseci, a teško je unapred videti i hoće li rezultat biti zadovoljavajući. Trudimo se maksimalno udovoljiti klijentu, ali i SEO pravilima, to traži dodatan angažman i... Saznajte više
Zašto su 301 redirekcije važne za SEO?
301 redirekcije su trajna preusmeravanja jedne URL adrese na drugu. 301 redirekcijama se osigurava da se online promet šalje na najnoviju i bolju verziju stare URL adrese. Ovakvo preusmeravanje prometa je od velike važnosti za SEO optimizaciju jer tako između ostalog izbegavate loše korisničko iskustvo koje dovodi do nižeg ranga u Google rezultatima traženja.
Kada koristiti 301 preusmeravanja?

Zamislite da imate web shop. U ponudi imate raznovrstan asortiman i naravno da se dogodi da ponekad nekog proizvoda više nećete imati u ponudi. Ako ste pomislili da se takvih proizvoda najlakše rešiti brisajući stranice, potpuno ste u krivu i tada bi trebali pročitati... Saznajte više
Šta je Off Page optimizacija za pretraživače?
Nakon što je završen posao sa On Page optimizacijom kreće se s Off Page optimizacijom koja vam je nužna ukoliko ciljate na neku zasićenu tržišnu nišu u kojoj vlada visoka konkurencija. Off Page optimizacija obuhvata radnje izvan web sajta, a pomoću nje se povećava vidljivost i pozicija Vaših stranica.

Proces Off Page optimizacije za tražilice sastoji se od linkbuildinga i citation buildinga. Link buildingom odnosno izgradnjom linkova generiraju se dodatni izvori posjeta sa srodnih web sajtova. Šta više takvih backlinkova to je bolje za Vaš web sajt, a ujedno i za vaš posao. Ali, pretraživači neprekidno menjaju svoje algoritme kako bi... Saznajte više
Saznajte kako da postignete prvo mesto na pretraživaču
Kako biti prvi na preraživaču pitanje je koje zanima mnoge online oglašivače. Danas je na Internetu prisutna velika konkurencija te više nije dovoljno samo izraditi web sajt i biti prisutan online. Mnogi oglašivači moraju utrošiti mnogo financijskih sredstava i vremena kako bi uspeli da dominiraju pretraživačima i dovesti potencijalne klijente u svoje online poslovanje.

Jedan od načina za pokušavanje preuzimanja vodstva je korištenje plaćenih oglasa, od kojih su najpoznatiji Google AdWords oglasi. Pomoću ovakvih oglasa postoji mogućnost oglašavanja na temelju ključnih reči koje korisnici upisuju u pretraživaču. Ukoliko su reči vezane uz vaše poslovanje, a vi ih koristite u svojim oglasima,... Saznajte više
Koji su preduslovi za što bolju pozicioniranost ključnih reči na Googleu?
Osnovni cilj prema kojem teži svaka web sajt a to je što bolja pozicija na Googleu. A kako bi se to postiglo najvažniji element je optimizacija web sajtova, a prvi i osnovni korak je On Page optimizacija koja obuhvata sve meta i alt tagove, title tagove, H1 i strong tagove. To su oni delovi stranice na koje se najviše obraća pozornost, odnosno po tome će Google bootovi pozicionirati Vaš web sajt i upravo se uz sadržaj najviše pažnje obraća na taj deo.

Title tag jedna je od važnijih stvari. Naslov mora sadržavati između 55 i 65 znakova, mora biti smislen i... Saznajte više
Šta predstavlja Googleov fist mobile indexing
Mobile first indexing je Googleov novi način indeksiranja stranica koji je svetlo dana ugledao Google sada tiokom indeksiranja web mestaweb mesta i prema njoj određuje njezin rang u rezultatima pretraživanja. Dakle, možemo zaključiti da će web mesta bez optimizovane mobilne verzije dobiti nisku ocenu od strane Googlea i da će tako teško stvoriti konkurenciju u online svetu.

Google se odlučio za mobile first indexing zato što sve više pretraživanja dolazi iz mobilnih uređaja te zbog toga što želi da pruži što

Mobile first indexing radi upravo po principu iz samog naziva - “prvo indeksirana mobilna verzija web mesta”. Dakle, ovaj... Saznajte više
Šta je to Content marketing?
je marketinška tehnika stvaranja i distribucije vrijednog, relevantnog i dosljednog online sadržaja koji će privući i pridobiti jasno definisanu publiku s krajnjim ciljem konverzije - kupovina proizvoda ili usluga, pridobijanje novih newsletter pretplatnika i što je najvažnije, dobijanje lojalnih klijenata. 

Content marketingom možete stvoriti verne klijente

Već ste dosta puta čuli za pojam Content marketing, ali vi i dalje ne znate šta to tačno znači, a previše vam je neprijatno pitati nekoga. Čestitamo, ovaj članak je kao stvoren za vas!



Drugim rečima, to je marketing kroz kojeg poslovanja razmenjuju obrazovne, zabavne i pronicljive informacije koje će u konačnici čitataocima dati određenu vrednost i... Saznajte više
Koje su organske pozicije, a koje plaćene?
Kada pretraživač vrati rezultate pretraživanja, daje nam dvije vrste rezultata: organski i plaćeni. Organski rezultati su oni rezultati koji se najviše podudaraju sa upitom korisnika, tj. najrelevantniji su. Ovdje je najvažniji SEO. Plaćeni rezultati su u osnovi oglasi, tj. plaćanje za prikazivanja web sajta za određene ključne reči. 



Osim ako ste jedan od 19% korisnika koji koriste Bing ili Yahoo, svi mi tražimo odgovore na istom mestu.



Google predstavlja dva potpuno različita, ali jednako vrijedna izvora prometa za sva poslovanja:

Metode za prikupljanje online prometa iz spomenutih izvora su (SEO) i  (search engine optimization - SEM). 

Kad god guglate, popis rezultata pretraživanja koji... Saznajte više
Koje opcije optimizovati na checkout obrascu kako bi se povećala web shop prodaja?
Svaki web shop ima cilj da što više svojih posetioca pretvori u svoje kupce. Međutim, ponekad nudeći previše mogućnosti ili tražeći previše podataka može rezultirati smanjenjem broja konverzija.

Checkout obrazac obično se sastoji od nekoliko koraka i završna je faza u procesu kupovine. Važno je da bude jednostavan, jasan i da izgleda sigurno.

Kako bi se smanjio broj odustajanja korisnika na ovom koraku, ovde su preporuke u skladu sa najboljim UX praksama:
  • podeliti obrazac na više koraka s obzirom da je predugačak
  • mogućnost prijave / registracije / kupovine kao gost
  • ne vraćati korisnika na prethodne korake
  • optimizovati obrasce
  • dodati pojedinosti o narudžbini
  • izmeniti tekst CTA buttona

Podeliti obrazac na... Saznajte više

Šta je gore od duplog sadržaja?
Znate Googleov algoritam koji je zadužen za rangiranje rezultata pretraživanja? Sistemi rangiranja sastoje se od niza algoritama koji analiziraju postavljeni upit i onda određuju koje informacije će prikazati kao rezultat.

na podstranicama istog weba je nešto što zahteva intervenciju, ali dupli sadržaj na različitim webovima može biti još veći problem.

Dupli sadržaj Google ne voli. Kada crawlanjem dođete do rezultata, dobićete sve potrebne podatke o duplom sadržaju na svom webu.

Kada radite sa istim ili sličnim sadržajem na stranici svakako koristite canonical oznake kojima govorite Google-u koju inačicu stranice treba prikazivati u rezultatima pretraživanja.

Google ne zna da ste možda vi autor celog... Saznajte više
Koje su dve najčešće SEO i content greške domaćih web shopova?
Prva i najčešća greška je. Većina srpskih poslodavaca je nova u području web shopa i ima samo jednu osobu (ili su to oni sami) na poziciji voditelja koja brine o web shopu i njegovom radu.

Osoba zadužena za rad web shopa često nema vremena za istraživanje sadržaja i detaljno pisanje opisa svakog proizvoda i kategorije proizvoda. Upravo zbog toga, potrebno je napraviti popis prioriteta.

Šta to znači?

Ako je očigledna razlika u prodaji proizvoda potrebno je popularnije i traženije proizvode postaviti na vrh i za njih ispisati odličan opis. Uvek se treba voditi izrekom: “Bolje ikakav sadržaj nego nikakav” što dovodi do zaključka... Saznajte više
Nofollow i follow linkovi: koja je razlika?
Nofollow linkovi su linkovi s HTML oznakom rel=”nofollow”. Oznaka nofollow govori Googleu i ostalim pretraživačima da ignorišu taj link (vezu). Nofollow linkovi ne prenose postojeći PageRank stranice na druge stranice. Takođe se nofollow linkovi ne indeksiraju od strane Googlea.

Jedina tehnička razlika između nofollow i follow linkova je da nofollow link u sebi ima oznaku rel=”nofollow”.

<a href=”https://www.arbona.rs/blog/10”>
<a href=”https://www.arbona.rs/blog/10” rel=”nofollow”>

Nemoguće je da korisnici vide razliku između nofollow i follow linkova jer na oba mogu da kliknu, da dupliraju, dele i koristite na sve načine na koje se uobičajan link može da se koristi.

Međutim, kada je reč o optimizaciji za pretraživače, postoji velika... Saznajte više
Šta je AMP? Da li je potreban za web?
AMP (Accelerated Mobile Page) je ustvari osiromašeni HTML koji pridonosi smanjenju veličine stranice što utiče i na vreme učitavanja weba. Cilj mu je ubrzavanje učitavanja weba na mobilnim uređajima tako da koristi manje procesorske snage i manje internet podataka. 


Ako ste ikada nešto guglali na mobilnom (što ne sumnjamo), sigurno ste našli na AMP ili ubrzane mobilne stranice. 

(korisnički interfejs otvorenog koda) kojeg je razvio Google u saradnji sa Twitterom sa ciljem bržeg i boljeg korisničkog iskustva na mobilnim stranicama.  

AMP stranice su zapravo kopije originalnih webu sa HTML-om i pojednostavljenim CSS kodom. Upravo se zbog toga na svakoj AMP stranici unutar HTML... Saznajte više
Česta pitanja? Zašto bi trebalo da ih imate na webu?
Stranica česta pitanja ili FAQ stranica odgovara na česta pitanja online posetioca, kupaca i klijenata. Stranicu čestih pitanja potrebno je redovito ažurirati jer pomoću nje, korisnici mogu doći do zanimljivih i korisnih informacija, a vama će uštedeti vreme rezervirano na korisničku podršku i odgovaranje na mailove.

Koja je svrha FAQ stranice (stranice sa čestim pitanjima)?


Odgovor: Za odgovaranje često postavljenih pitanja o vašem poslovanju.

Zapravo, ovaj odgovor je samo jedan mali deo pozitivnog potencijala stranice sa čestim pitanjima.

FAQ sekcija može biti učinkovit dodatak webu jer:
  • ublažava stres i zabrinutost tokom online kupovine
  • korisničku podršku rešava jednog dela tereta
  • poboljšava SEO i web navigaciju
  • stvara poverenje među korisnicima
  • oduševljava... Saznajte više
Na kojim stranicama se radi link building?
Link building se u pravilu radi na eksternim webovima a više je tehnika kojima se spoljne stranice linkovima povezuju sa vašim webom.

Link building potrebno je raditi na stranicama koje imaju dobar autoritet domena i dozvoljavaju linkove. Ako je veći autoritet domena onda je i veća korist od link buildinga.

Stranice ne smiju označavati linkove kao “nofollow” jer ih u tom slučaju tražilice neće pratiti pa nema koristi od link buildinga na njima.

Takođe, linkove nije dobro postavljati na stranice koje već imaju puno različitih linkova (neki forumi ili direktoriji na koje je lako postaviti linkove), jer tada to izgleda kao spam, a... Saznajte više
Šta je link building? Koliko vredi jedan link?
Link building je tehnika dobijanja linkova sa eksternih webova na svoj web. Link ili hyperlink (poveznica) je veza između dve različita weba.

Više je načina i tehnika za provedbu link building kampanja, a često se kaže da je link building i jedna od najzahtevnijih SEO tehnika.

Dva su osnovna načina na koja pretraživači koriste linkove:
  • Za otkrivanje novih webova
  • Za pomoć kod rangiranja stranice u rezultatima pretraživanja
Dakle, za bolju poziciju na pretraživačima potrebno je imati postavljene spoljne linkove koji vode na vaš web. Ali, ti isti linkovi trebali bi biti visoko kvalitetni, jer sama količina linkova nije bitna koliko i njihova kvaliteta. Na primer,... Saznajte više
Koliko vremena uložite u optimizaciju Internet stranice?
Svaki sajt je drugačija i posebna na svoj način, pa je zbog toga za svaku potrebno uložiti maksimalno truda i vremena kako bi bila što bolje pozicionirana na internet pretraživačima. Za početak je potrebno kroz određene alate proveriti kolika je konkurencija ključnih reči i drugih sajtova. Prema tome se izrađuje i celi plan SEO optimizacije.

Ako su meta, title, alt i h1 tagovi napisani po pravilima koje nalaže SEO, vreme potrebno za optimizaciju biće kraće. Isto tako je i sa samim sadržajem unutar weba. Ključne reči najvažniji su faktor za postizanje dobre optimizacije weba.

Kako je na samom početku navedeno, svaki web... Saznajte više
Koliko je vremena potrebno za napredak u pozicioniranju ključnih reči?
Jednu od najvećih uloga u kupovini, odnosno ponudi proizvoda ili usluga preko interneta imaju Google AdWords oglasi koji se postavljaju preko ključnih reči. Internet pretraživači preko kvalitetnih ključnih reči dolaze do oglasa i prikazuju ga klijentu, ali samo onom klijentu koji je zainteresovan za taj proizvod. Takođe, budžet koji će biti potrošen na internet oglašavanje određuje se unapred, a naplaćuje se samo onaj oglas na koji klijent klikne.

Internet pretraživač, u ovom slučaju Google, je pretraživač koji koristi niz metoda kako bi se odredilo koje stranice će biti prikazane i kojim redoslijedom. Točne formule za što bolje pozicioniranje sajta nema, ali... Saznajte više
Šta je tehnička optimizacija za pretraživače
Često se može čuti da moderan SEO nije tehnički i da više iziskuje "content" znanje. "Content" optimizacija uključuje taktike kao izbor ključnih reči, stukturiranje sadržajnog razvoja i sl.

Iako se poslednjih nekoliko godina veća pažnja posvećuje "content" optimizaciji, bez tehničke optimizacije ne mogu se očekivati pozitivni rezultati.

Tehnička optimizacija stranica uključuje:
  • XML sitemaps - semantičko označavanje koje tražilicama daje specifične detalje o stranicama, slikama i video prikazima na web siteu.
  • "404 pages" - pojavljuju se kada neka stranica nedostaje ili dolazi do tzv. "broken links". U tom slučaju preusmerava se na odgovarajuću stranicu web sitea.
  • 301 redirekcije - stranice koje više ne postoje preumsjeravaju se... Saznajte više
Kako do visoke pozicije SERP-a za brendirane ključne reči?
Ključne reči, odnosno brendirane ključne reči su jedna reč ili fraza kojom želimo da nas netko kada postavi određeni upit i pronađe u rezultatima pretraživanja, pogotovo u slučajevima kada se na našoj stranici nalazi upravo odgovor na postavljeni upit.

Može se reći da su ključne riječi veza koja povezuje korisnika i sadržaj i uz njihovu pomoć povećat ćete broj prikazivanja svoje stranice u rezultatima pretaživaču.

Ono što je važno svakako je istaknuti važnost korištenja ključnih reči u SEO optimizaciji:
  • naslovnim oznakama,
  • meta opisima,
  • URL-ovima,
  • H naslovima,
  • ALT tagovima,
  • samom sadržaju na sajt
Dakle, ako naslovnica vašeg weba nije među prvim rezultatima pretraživanja za brend ključnu reč, postoji mogućnost da... Saznajte više
Zašto Google menja moj meta opis?
Kada Google odluči da zameni postojeći meta opis ili title tag sa svojom tekstualnom verzijom, to obično znači da je Google procenio da sa svojim meta opisom ili title tagom niste ponudili ništa korisno za čitatoca. Meta opis ili title tag može biti preoptimiziran, pretrpan ključnim rečima, predugačak, prekratak ili nije relevantan sa sadržajem na stranici. 



Surova činjenica je ovakva:
  • ako posetilac pretražuje ključne reči koje ste uključili u meta opis, Google će da koristi vaš opis u SERP-u
  • ako se ključne reči nalaze u sadržaju stranice, ali ne u meta opisu, Google najvjerojatnije neće upotrijebiti postojeći meta opis te će ga generirati... Saznajte više
Elena Majer